DLA RODZICÓW - O ZDROWIU UCZNIÓW

RUCH W EDUKACJI ZDALNEJ - EDUKACJA ZDALNA W RUCHU

Edukacja zdalna i jesienno – zimowa aura sprzyja siedzącemu trybowi życia dzieci i dorosłych. Łączenie pracy zawodowej, zdalnej i zaangażowanie w „szkołę w domu” spowodowało, że i rodzice i dzieci mają „więcej na głowie”. Tymczasem powinny mieć większą dawkę aktywności fizycznej. Dlatego zaangażujmy się razem (rodzice, nauczyciele i dzieci) w kreatywne w działania, które uaktywnią nas fizycznie. „Ruch jest stymulatorem życia zarówno od strony biologicznej, jak i psychicznej”, a brak ruchu u dziecka prowadzi do wielu negatywnych skutków.

W ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w naszej szkole staramy się pamiętać o edukacji zdrowia. Dziś pierwsza „Paczka zdrowia”. A w niej wiedza o ruchu, jako ważnym czynniku codziennego życia ucznia, dynamizującym aktywność dzieci oraz spis destrukcyjnych tendencji wobec zdrowego trybu życia w okresie nauki zdalnej. W kolejnych „paczkach zdrowia” prześlemy praktyczne propozycje różnych sposobów dbania o zdrowie w trakcie nauki zdalnej.

PACZKA ZDROWIA NR 1 – WIEDZA O RUCHU

Ruch dynamizuje układ biologiczny:
        • pobudza do aktywności motorycznej,
        • podnosi sprawność układów i narządów,
        • poprawia koordynację wzrokowo – ruchową,
        • zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej.
        Ruch stymuluje rozwój poznawczy i motywacyjny:
        • ułatwia poznawanie, gromadzenie wrażeń i spostrzeżeń,
        • pobudza procesy umysłowe, kształci uwagę, pamięć, myślenie i mowę
        • rozwija zdolność do wysiłku i wytrwałości w dążeniu do realizacji zadań oraz tendencji do ich ukończenia.
        Ruch jest ważny dla życia psychicznego:
        • pozwala różnicować czas aktywności i odpoczynku,
        • kształtuje samodzielność i zaradność, wolę i hart ducha,
        • rozwija śmiałość, panowanie nad sobą i uczy relacji z innymi ludźmi,
        • pozwala redukować negatywne emocje i stres.

PACZKA ZDROWIA NR 2 – DESTRUKCYJNE TENDENCJE WOBEC ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA W OKRESIE NAUKI ZDALNEJ

By pomagać dziecku, trzeba najpierw wiedzieć, co się z nim naprawdę dzieje.
        Aktualne trudności dzieci są nieco inne niż wcześniej. Poniżej znajduje się lista destrukcyjnych tendencji wobec zdrowego trybu życia dzieci. Obserwujcie swoje dzieci. Czy któraś z tych tendencji się ujawnia w waszym środowisku? Warto być czujnym, aby na czas dostrzec problemy dzieci i w aktualnym czasie im pomóc.

Lista destrukcyjnych tendencji wobec zdrowego trybu życia w okresie nauki zdalnej:

• Tendencja uzależnienia od mediów, wydłużania czasu spędzanego z mediami cyfrowymi.
        • Tendencja do nieprawidłowego czasu odpoczynku nocnego i odraczania snu.
        • Tendencja do niepodejmowania nowych czynności, innych niż nauczanie zdalne i „czynności cyfrowe”.
        • Tendencja do siedzącego trybu życia, niewłaściwej postawy ciała, ograniczania ruchu ze względów ergonomicznych.
        • Tendencja do unikania i ograniczania ruchu i zaniedbywania do zaniedbywania własnych potrzeb ruchowych.
        • Tendencja do spożywania niezdrowej żywności, podjadania, braku kontroli spożywanej ilości i jakości pożywienia.
        • Tendencja do braku dbałości o poranną lub wieczorną higienę osobistą.
        • Tendencja do spostrzegania siebie poprzez pryzmat jakości aktywności na forum medialnym klasy.
        • Tendencja do unikania lekcji cyfrowych.
        • Tendencja do cyberprzemocy wobec rówieśników.
        • Tendencja do unikania kontaktów z rówieśnikami.
        • Tendencja do obniżonego nastroju w wyniku braku normalnych kontaktów społecznych.
        • I inne...

Jeśli zauważyłeś takie problemy u swojego dziecka – dla Ciebie będzie nasza następna PACZKA ZDROWIA, w której znajdziesz praktyczne porady i wskazówki, jak postępować z dzieckiem. Wszyscy mamy szansę rozwiązać powyższe problemy uczniów korzystnie dla ich zdrowia. Na początek proponujemy ruch, taniec, ćwiczenia, domowe zabawy ruchowe i uśmiech wytwarzanie więzi emocjonalnej z dzieciakami! Dajmy dobry przykład.