Miło nam poinformować, że nasza Szkoła bierze udział w programie – Laboratoria Przyszłości – to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów
W ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 275400 zł. Otrzymane środki zostały przeznaczone na zakup profesjonalnego sprzętu. Zakupiliśmy m.in.: oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofony, nagłośnienie, panele akustyczne, drukarki 3D, długopisy 3D, okulary VR, roboty edukacyjne i wiele innych.
LISTA_ZAKUPIONYCH_ELEMENTOW_WYPOSAZENIA_W_RAMACH_PROGRAMU_LABORATORIA_PRZYSZLOSCI.pdf
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Zapraszamy do śledzenie naszych doświadczeń.
Zajęcia tematyczne - wykorzystanie okularów Class VR w I półroczu 2024/2025
Laboratorium Przyszłości - praca nad edycją zdjęć
Klasa 4c na zajęciach rozwijających oraz uczniowie z koła informatycznego wykorzystywali okulary VR podczas lekcji matematyki.
Organizacja Jasełek z wykorzystaniem sprzętu nagłaśniającego.
Uczennice i uczniowie podczas lekcji fizyki wykorzystują okulary VR poznając wirtualną rzeczywistość.
W Świetlicy Dolnej odbył się przegląd piosenki świątecznej i zimowej. Dzieci miały okazję wykorzystać sprzęt z zasobów "Laboratoria Przyszłości", w którego skład wchodzą m.in. bezprzewodowe mikrofony oraz głośnik.
Uczniowie koła informatycznego pomagali uczniom klasy 4c w poznawaniu obsługi okularów VR na zajęciach rozwijających z matematyki
Spotkanie ze sztuką i wykorzystanie sprzętu nagłaśniającego oraz mikrofonów
Druk 3D - medale z okazji 10 - lecia szkoły
Robotyka z wykorzystaniem sprzętu Laboratoriów Przyszłości
Sprzęt nagłaśniający i mikrofony podczas performatywnego czytania "Dziadów"
Wykorzystanie sprzętu nagłaśniającego i mikrofonów podczas apelu z okazji Dnia Niepodległości
Nauka fotografowania podczas zajęć koła informatycznego.
- 4
Wykorzystanie sprzętu nagłaśniającego i mikrofonów podczas Dnia Edukacji
- 1
Druk mapy Japonii na drukarce 3D.
Na lekcjach geografii o Japonii w klasach 8, były wykorzystane puzzle - mapy Japonii, które zostały zaprojektowane przez ucznia klasy 8c Maksymiliana G. oraz wydrukowane na drukarkach 3D.
Okulary VR
Uczestnicy koła informatycznego wykorzystują podczas zajęć okulary VR poznając wirtualną rzeczywistość.
Profesjonalny aparat fotograficzny od Laboratoriów Przyszłości.
"Portret z rekwizytem" to temat realizowany na plastyce w klasie 7. Do tego celu uczniowie wykorzystują własne telefony i profesjonalny aparat fotograficzny będący w szkole dzięki Laboratoriom Przyszłości.
Uczestnicy koła informatycznego wykorzystują do zajęć sprzęt Laboratoriów Przyszłości, zajmują się fotografią.
- 8
Zajęcia koła informatycznego Robotyka i Druk 3D.
Wykorzystanie okularów Class VR podczas lekcji geografii w klasach 6 i 8
Wirtualna rzeczywistość w okularach VR pomogła uczniom klas 6 i 8 zrozumieć budowę wulkanu oraz poznać przepływ lawy w Etnie. Uczennice i uczniowie obejrzeli zorze polarne w Finlandii i Norwegii, odwiedzili największe światowe obiekty UNESCO: Park Narodowy Canyonlands, Wielki Kanion, Park Narodowy Yellowstone w USA. Ponadto mogli zobaczyć modele bazaltu i granitu w 3D, przenieśli się na ulice wielkich metropolii światowych i na szczyt Mount Everest, Statuy Wolności oraz Katedry Notre - Dame.
27.03.2023 r. - 6.04.2023 r.
Lekcje fizyki z okularami VR w klasach 7 i 8 - marzec 2023
Tym razem uczniowie klas 7 i 8 oglądali czarną dziurę pierwszy raz sfotografowaną w 2019 roku,
Ziemię i Mars oraz zagadnienia związane z lotem na Marsa.
Zajęcia koła informatycznego Robotyka i Druk 3D.
Drukarki 3D a eliminacje do Międzyszkolnego Turnieju Szachowego
- 1 marca 2023 roku odbyły się eliminacje do Międzyszkolnego Turnieju Szachowego, który odbędzie się w SP nr 8 w Szczecinie. W eliminacjach wzięło udział 21 uczniów z klas IV-VIII. Po 7 rundach w systemie szwajcarskim wyłoniliśmy trzy osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę.
Każdy zawodnik eliminacji otrzymał mini figurkę Skoczka Szachowego. Gadżety były drukowane na drukarkach 3D podczas zajęć informatyki z panem Adamem Kowalczykiem.
Dni Teatru - przedstawienie
Zajęcia rozwijające - próba koła teatralnego
Mikołajkowej przerwy
Okulary VR na lekcjach fizyki Spacer po księżycu
Okulary VR
Nowoczesna technologia VR do niedawna kojarzona była jedynie z sektorem rozrywki i gier, niekoniecznie edukacyjnych. Laboratoria Przyszłości - inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - pewnym krokiem wkroczyła do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie. Ku zadowoleniu uczniów i pedagogów wirtualna rzeczywistość znalazła zastosowanie podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne. Terapia pedagogiczna zyskała dzięki temu nowy wymiar - rodem z przyszłości!
Pedagog Monika Król-Okopna
Drukarki 3D w salach informatycznych