EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024/2025
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Podstawą przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są wymagania edukacyjne określone w podstawie programowej dla ośmioletniej szkoły podstawowej. Egzamin obejmuje następujące przedmioty obowiązkowe – język polski, język obcy nowożytny, matematyka.
- Podstawa programowa kształcenia ogólnego:
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/podstawa-programowa/
Jak informuje ministerstwo, egzaminu nie można nie zdać, ponieważ nie określa się progu jego zdawalności, ale wyniki egzaminu ósmoklasisty są jednym z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącego, technikum, szkoły branżowej).
W przypadku jeśli uczeń nie przystąpi do Egzaminu Ósmoklasisty nie kończy szkoły podstawowej zgodnie z art. 44q Ustawy o Systemie Oświaty pkt 1 i 3.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025 - TERMINY
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja 2025 r.
- 13 maja przeprowadzony zostanie egzamin z języka polskiego,
- 14 maja - z matematyki,
- 15 maja - z języka obcego nowożytnego.
Dodatkowy termin: 10-12 czerwca 2025 r.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony);
- drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony);
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).
WAŻNE TERMINY:
- do 30 września 2024 r. – Rodzic składa do dyrektora szkoły pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty,
- do 15 października 2024r. – Rodzice przedkładają dyrektorowi szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się (jeżeli dokument nie był złożony wcześniej, ww. opinia, może być wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu III klasy szkoły podstawowej).
- do 20 listopada 2024r. - Dyrektor szkoły przekazuje rodzicom ucznia na piśmie informację o sposobie dostosowania warunków lub form przeprowadzania egzaminu przyznanych uczniowi przez radę pedagogiczną.
W ciągu trzech dni roboczych (nie później niż do 26 listopada) od otrzymania tej informacji rodzice składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu.
- do 13 lutego 2025r. - przyjęcie od rodziców uczniów lub słuchaczy informacji o zmianie języka obcego wskazanego przez rodzica we wcześniejszej deklaracji.
- do 29 kwietnia 2025r. – przekazanie dyrektorowi szkoły wniosku o zmianie języka obcego nowożytnego w przypadku laureatów/finalistów konkursów/olimpiad przedmiotowych.
- Do 30 września 2024r.– Rodzic ucznia (obywatela Ukrainy) informuje dyrektora na piśmie o zamiarze przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Rodzice ucznia – obywatela Ukrainy mogą złożyć dyrektorowi szkoły pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:
1) nie później niż do 13 lutego 2025 r. w przypadku ucznia – obywatela Ukrainy, który złożył deklarację przystąpienia do egzaminu do 30 września 2024 r.
WYNIKI
Termin przekazania szkołom wyników i informacji - 4 lipca 2025r.
Termin wydania zdającym zaświadczeń - 4 lipca 2025r.
Zdający może sprawdzić wyniki, jakie uzyskał z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem: https://ziu.gov.pl/login. Login oraz hasło do logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły, w której zdający przystępował do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki będą udostępnione w ZIU 4 lipca 2025 r. od godz. 8:30. Do ZIU można się zalogować również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:
- Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego od roku szkolnego 2024/2025
- Informator o egzaminie ósmoklasisty z matematyki od roku szkolnego 2024/2025
- Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego od roku szkolnego 2024/2025
- Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka niemieckiego od roku szkolnego 2024/2025
Co trzeba mieć przy sobie na egzaminie ósmoklasisty?
Czego nie wolno wnosić do sali egzaminacyjnej?
- Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę (nie może to być ekierka). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych.
- Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych (m.in. telefonów) lub korzystać z takich urządzeń w tej sali.
- Kalkulator jest niedozwolony.
- Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
- Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.
- ttps://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2025/komunikaty/20240820%20E8_EM_25%20Komunikat%20o%20przyborach%20w_FIN.pdf
- Poradnik dla uczniów klas 8 "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym"
- http://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/20220425%20E8%20Jak%20radzi%C4%87%20sobie%20ze%20stresem%20egzaminacyjnym.pdf
Więcej informacji na stronie:
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2025/2026
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 jest przeprowadzana w formie elektronicznej przy użyciu internetowego systemu Nabór: https://nabor.pcss.pl/szczecin/
Na stronie Naboru zamieszczane na bieżąco będą informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego, a także instrukcje i wskazówki jak ósmoklasiści mogą przejść przez elektroniczną rekrutację do szkoły ponadpodstawowej.
KLASY VIII - NABÓR DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Przypominamy, iż na stronie Kuratorium Oświaty w Szczecinie w zakładce Rekrutacja
będą znajdowały się informacje i terminy związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych.
Prosimy o zapoznanie się z terminami składania dokumentów, ponieważ w każdym roku terminy rekrutacyjne są odmienne.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2025/2026
Podobnie, jak w latach poprzednich, nabór do szczecińskich szkół ponadpodstawowych odbywać się będzie poprzez stronę Nabór.